Manewry Gminne 2021

W sobotę 23 października w miejscowości Wrońsko na terenie firmy Gobar odbyły się manewry dla jednostek OSP z terenu gminy Konopnica, a także dla jednostki OSP Brzyków (gm. Widawa), która na zaproszenie Komendanta Gminnego ZOSP RP druha Leszka Graczyka również wzięła udział w ćwiczeniach.

Scenariusz ćwiczeń zakładał 3 epizody:
- pożar hali produkcyjnej, dwóch pracowników zostaje poszkodowanych na skutek próby ugaszenia pożaru
- wypadek samochodu osobowego z wózkiem widłowym, dwie osoby poszkodowane zakleszczone w aucie
- zawalenie się dachu budynku objętego pożarem na jednego ze strażaków

O godzinie 11:30 rozpoczęły się manewry. Nasza jednostka do zdarzenia wyruszyła dwoma zastępami. Zadaniem zastępu GBA Iveco było ewakuowanie osoby zakleszczonej z samochodu osobowego oraz udzielenie jej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Natomiast zadaniem zastępu GLBM Volkswagen było zbudowanie magistrali wodnej, aby zapewnić ciągłą dostawę wody do wszystkich zastępów gaszących pożar. W tym samym czasie inne jednostki wykonywały wcześniej przydzielone im zadania.
Ćwiczenia były nadzorowane przez Naczelnika Wydziału Operacyjnego KP PSP w Wieluniu mł.bryg. Jacka Raduckiego, który swoim fachowym okiem analizował nasze działania, a następnie je podsumował. Mimo pomyślnego przebiegu ćwiczeń są elementy, które warto ćwiczyć w szeregach jednostek, by doskonalenie ich dały efekt przy prawdziwych zdarzeniach. Tego typu przedsięwzięcia są też ważne ze względu na możliwość pracy zespołowej między jednostkami, które w przypadku naszej gminy prezentują się na wysokim poziomie, co było widać w miniony weekend. Uprzejmie dziękujemy właścicielowi firmy Gobar za możliwość przeprowadzenia manewrów na terenie zakładu.

1
3
4
21
22
23
24
26
27
25
5
6
7
12
11
13
19
9
14
15
8
10
17
20
18
0
00